İnterseks Çocuklar


İnterseks çocuklara “düzeltme” ameliyatları ruhsal ve fiziksel açıdan zararlı ve gereksizdir. Çocukların beden bütünlüğünü bozan bu etik dışı ameliyatlar yara izi, doku yırtılması, doğal hormonların kaybı, cinsel duyarlılık eksikliği ve kısırlık gibi birçok olumsuz sonuç doğuruyor.

Malta
Malta’da önceki gün kabul edilen yasa tasarısı tıp profesyonellerinin interseks bebek ve çocuklarda gereksiz cerrahi müdaheleler uygulamasını yasaklıyor.

İnterseks hak savunucuları uzun zamandan beri bu tür yasaların dünya çapında kabulü için mücadele veriyor. İnterseks çocukları “düzeltme” ameliyatlarının ruhsal ve fiziksel açıdan zararlı ve gereksiz olduğunu savunan interseks aktivistleri, interseks bireylerin kendi kimliklerini kendileri belirlemesi ve cerrahi bir operasyon istiyorlarsa bunun yetişkinlikte yapılması gerektiğini savunuyorlar.

Tarih : 2015

Portekiz

Portekiz, interseks bebeklere yapılan etik dışı “cinsiyet düzeltme” ameliyatlarını yasaklayacağını açıkladı.

Bu tarz ameliyatlar hem erkek hem kadın cinsel organlarıyla doğan interseks bebeklerin cinsel organlarını “düzelterek” henüz cinsel kimliği oluşmamış çocuklara bir cinsiyet belirlemek amacıyla yapılıyor. Çocukların beden bütünlüğünü bozan bu etik dışı ameliyatlar yara izi, doku yırtılması, doğal hormonların kaybı, cinsel duyarlılık eksikliği ve kısırlık gibi birçok olumsuz sonuç doğuruyor.

PinkNews’un haberine göre, Portekiz’den önce Malta 2015’te interseks çocuklar üzerindeki gereksiz ameliyatları yasaklayarak intersekslerin beden dokunulmazlığını korumaya alan ilk ülke olmuştu.

Uluslararası Af Örgütü de bu ay yayınladığı yeni bir raporla intersekslere yapılan cerrahi müdahaleleri insan hakları ihlali olarak ilan etti. Af Örgütü raporuna göre ameliyatlar sıklıkla aciliyeti olmadığı halde gerçekleştiriliyor. Raporda geri dönüşü olmayan bu ameliyatın çocuk hakları, fiziksel ve bedensel bütünlük hakkı ve ulaşılabilir en yüksek sağlık standardı hakkı başta olmak üzere insan haklarını ihlal ettiği belirtiliyor.

Tarih : 2017

Almanya

Almanya 'üçüncü cinsiyet'i resmen tanıdı

Almanya'de Yüksek Mahkeme parlamentoya 'interseks' bireyleri (üçüncü cinsiyet) tanıma şartı getirdi. Böylelikle Almanya, 'interseks' bireylerin, kendilerini kadın ya da erkek olarak tanımlamama hakkını tanıyan ilk Avrupa ülkesi oldu.

Almanya Federal Mahkemesi, geçen çarşamba aldığı kararda, yürürlükteki yasal düzenlemelerin interseks bireylere karşı ayrımcılık içerdiğini belirtti ve karara 'bireyin cinsel kimliğinin korunmasının bir temel hak olduğu' şerhini düştü.

Tarih : 2017End intersex surgery.
İnterseks ameliyatını sonlandırın.

İnterseks İngilizce'de “inter” ve “sex” kelimelerinin birleşiminden oluşur. Türkçe anlamı cinsiyetler arası olan interseks biyolojik olarak (gen, kromozom, hormon, vs) eril ve dişi cinsiyet kategorilerine uyum göstermeyen ya da her iki cinsiyet özelliklerine de aynı veya değişik şekillerde uyan interseks bireylerin durumunu ifade etmek için kullanılır

İnterseks Bir Cinsel Yönelim Midir? 

İnterseks durumu bir cinsel yönelim değildir.

İnterseks Bir Cinsiyet Midir? 

Evet, interseks bir cinsiyettir. Üç cinsiyet var. Kadın, erkek, interseks.

Androgen Insensitivity Syndrome (AIS) nedir?

AIS'li intersekslerin genetik yapısı XY yani erkek olup, cinsel organları, görünümleri ise kadına benzemektedir.

Süper modeller arasında durumunu gizleyen çok sayıda interseks var. XY kromozomundan aldıkları özellikler sebebiyle boyları uzun, bacakları ve göğüsleri dikkat çekecek kadar güzel oluyor, selülit sorunu yaşamıyorlar. Üretilen androjen vücut tarafından algılanmadığı ve östrojene çevrildiği için de kılları tüyleri çıkmıyor, ciltleri pürüzsüz görünüyor.

Ortada bir yığın androjen hormonu var ama bunlar kullanılamıyor. Vücut da bulmuşken bu kadar
androjeni, güzel güzel östrojene çeviriyor.

Androjen fazlası, oluyor size östrojen fazlası. Bu intersekslerin, testislerine ve sperm üretmelerine rağmen beyinlerinin işleyişi açısından eksiksiz birer dişi olmaları bu yüzden.

Testisler, androjen üretir ve interseksin tek östrojen kaynağıdırlar. Testislerin alınması interseksi yaşam boyu dışarıdan yapay östrojen kullanmaya mahkum edersiniz. Testislerin alınması sağlığa zararlı ve bir nevi hadım edilmedir.


Anastasia Van Buskirk 

The Washington Post gazetesine, interseks olduğunu açıklayan çocuk hakları savunucusu Anastasia Van Buskir (25 yaşında).

Tarih : 2017


Anastasia Van Buskir (25 yaşında interseks) ve Bloodstained Men & Their Friends'in kurcusu Brother K.(70 yaşında erkek) sünneti protesto ediyor.

End male genital mutilation.
Erkek genital sakatlamasını (sünneti) sonlandır.


Stop cutting baby penis.
Bebeğin penisini kesmeyi durdur.

Circumcision = Child Abuse
Sünnet = Çocuk İstismarı