İnterseks Çocuklar


İnterseks çocuklara “düzeltme” ameliyatları ruhsal ve fiziksel açıdan zararlı ve gereksizdir. Çocukların beden bütünlüğünü bozan bu etik dışı ameliyatlar yara izi, doku yırtılması, doğal hormonların kaybı, cinsel duyarlılık eksikliği ve kısırlık gibi birçok olumsuz sonuç doğuruyor.

Malta

Malta’da önceki gün kabul edilen yasa tasarısı tıp profesyonellerinin interseks bebek ve çocuklarda gereksiz cerrahi müdaheleler uygulamasını yasaklıyor.

İnterseks hak savunucuları uzun zamandan beri bu tür yasaların dünya çapında kabulü için mücadele veriyor. İnterseks çocukları “düzeltme” ameliyatlarının ruhsal ve fiziksel açıdan zararlı ve gereksiz olduğunu savunan interseks aktivistleri, interseks bireylerin kendi kimliklerini kendileri belirlemesi ve cerrahi bir operasyon istiyorlarsa bunun yetişkinlikte yapılması gerektiğini savunuyorlar.

Tarih : 2015

Portekiz

Portekiz, interseks bebeklere yapılan etik dışı “cinsiyet düzeltme” ameliyatlarını yasaklayacağını açıkladı.

Bu tarz ameliyatlar hem erkek hem kadın cinsel organlarıyla doğan interseks bebeklerin cinsel organlarını “düzelterek” henüz cinsel kimliği oluşmamış çocuklara bir cinsiyet belirlemek amacıyla yapılıyor. Çocukların beden bütünlüğünü bozan bu etik dışı ameliyatlar yara izi, doku yırtılması, doğal hormonların kaybı, cinsel duyarlılık eksikliği ve kısırlık gibi birçok olumsuz sonuç doğuruyor.

PinkNews’un haberine göre, Portekiz’den önce Malta 2015’te interseks çocuklar üzerindeki gereksiz ameliyatları yasaklayarak intersekslerin beden dokunulmazlığını korumaya alan ilk ülke olmuştu.

Uluslararası Af Örgütü de bu ay yayınladığı yeni bir raporla intersekslere yapılan cerrahi müdahaleleri insan hakları ihlali olarak ilan etti. Af Örgütü raporuna göre ameliyatlar sıklıkla aciliyeti olmadığı halde gerçekleştiriliyor. Raporda geri dönüşü olmayan bu ameliyatın çocuk hakları, fiziksel ve bedensel bütünlük hakkı ve ulaşılabilir en yüksek sağlık standardı hakkı başta olmak üzere insan haklarını ihlal ettiği belirtiliyor.

Tarih : 2017

Almanya

Almanya 'üçüncü cinsiyet'i resmen tanıdı

Almanya'de Yüksek Mahkeme parlamentoya 'interseks' bireyleri (üçüncü cinsiyet) tanıma şartı getirdi. Böylelikle Almanya, 'interseks' bireylerin, kendilerini kadın ya da erkek olarak tanımlamama hakkını tanıyan ilk Avrupa ülkesi oldu.

Almanya Federal Mahkemesi, geçen çarşamba aldığı kararda, yürürlükteki yasal düzenlemelerin interseks bireylere karşı ayrımcılık içerdiğini belirtti ve karara 'bireyin cinsel kimliğinin korunmasının bir temel hak olduğu' şerhini düştü.

Tarih : 2017Hanne Gaby Odiele 

Belçikalı top model Hanne Gaby Odiele, "İnterseks" yani hem erkek hem kadın cinsiyet özelliklerine sahip olarak doğduğunu açıkladı.

ABD'de yayımlanan USA TODAY gazetesine konuşan 29 yaşındaki model, "tabuları yıkmak amacıyla" bu açıklamayı yaptığını söyledi.

Birleşmiş Milletler verilerine göre "İnterseks" kişiler, toplam dünya nüfusunun yüzde 1,7'sini oluşturuyor.

Tarih : 2017


End intersex surgery.
İnterseks ameliyatını sonlandırın.


Anastasia Van Buskirk 

The Washington Post gazetesine, İnterseks olduğunu açıklayan Anastasia Van Buskir (25 yaşında).

Tarih : 2017


Anastasia Van Buskir (25 yaşında interseks) ve Bloodstained Men & Their Friends'in kurcusu Brother K.(70 yaşında erkek) sünneti protesto ediyor.

End male genital mutilation.
Erkek genital sakatlamasını (sünneti) sonlandır.


Stop cutting baby penis.
Bebeğin penisini kesmeyi durdur.

Circumcision = Child Abuse
Sünnet = Çocuk İstismarı

Kaynaklar
1 - http://haber.sol.org.tr/dunya/portekiz-interseks-bebek-ameliyatlarini-yasaklayacak-197352
2 - http://www.bbc.com/turkce/38730416
3 - https://tr.sputniknews.com/avrupa/201711081030925329-almanya-mahkeme-interseks/
4 - https://intersexualshalala.wordpress.com/2015/04/02/malta-interseks-cocuk-ameliyatlarini-resmen-yasaklayan-ilk-ulke-oldu/
5 - https://www.washingtonpost.com/sf/style/2017/10/05/the-intersex-rights-movement-is-ready-for-its-moment/?noredirect=on&utm_term=.633e9e0dbda8