İsrail'de SünnetMusa Peygamber'in annesi oğlu Musa'yı sünnet etmemeyi seçti. Musa Peygamber'in, Yahudilerin en büyük peygamberi haline getirecek olan şansı, annesinin sünnet geleneğini yerine getirmemiş olmasıydı.

Kâhinler Firavun'a "Mısır'da yaşayan Yahudilerin soyundan birisi çıkıp senin saltanatına son verecek!" demişlerdi. Bunun üzerine Firavun, Yahudilerden doğacak olan bütün erkek çocukların öldürülmesini emretti. Annesi, Musa’yı üç ay boyunca sakladı. Ancak tehlike büyüyünce annesi, Musa’yı bir sepete koyarak Nil Nehri’ne bıraktı. Firavun’un kız kardeşlerinden biri çocuğu buldu ve ona baktı.Yahudilerin bütün erkek çocukları öldürülürken, o nasıl korunmuştu? Musa Peygamber kurtuldu, çünkü sünnetsizdi. Sünnetsiz olduğu için Mısırlı çocuk sanılmıştı. İşte bu çocuk büyüyünce, Yahudilerin en büyük peygamberi olan Hz. Musa oldu.İsrail'de çocuklarını sünnet ettirmeyen Yahudi ailelerin sayısı artıyor. Televizyonlarda sünnetin sağlığa zararlı olduğu anlatılıyor. İsrail'de ebeveynlerin birçoğu sünnet geleneğini sorguluyor. Kesmek mi yoksa kesmemek mi? Kesmemek.


1 - SÜNNET ÖNEMLİ ÖLÇÜDE PENİSİN DUYARLILIĞINI AZALTIR.

2 - Sünnet derisinin boyutunda normal deride 50 sinir ucu varken, sünnet derisinde 1000 sinir ucu vardır.

3 - ÜST-DERİ ÖNEMLİDİR VE BİRÇOK FONKSİYONA SAHİPTİR.

4 -Yahudi bir annede doğan bir kişi, sünnet derisi olsun veya olmasın Yahudi’dir.

5 - Sünnet derisinin kesim riskleri ve komplikasyonları vardır. Sorunların bir kısmı sadece ergenlik çağında ortaya çıkar. Bazı insanlar hasar gördüğünün farkında değildir ve normal olduğunu düşünmektedir.


Giderek daha çok Yahudi anne-baba oğullarını sağlam (sünnetsiz) tutuyor. Sinema ve tiyatro oyuncusu Alicia Silverstone, oğlu Bear'ı sünnet etmemeyi seçti.  Oğlunu tıbbi, ahlaki ve cinsel nedenlerden dolayı korumayı seçtiğini söyledi.İsrail'de sünnet geleneğiyle savaşan organizasyonlar

1 - Kahal

Dindar bir Yahudi geçmişi olan Ronit Tamir, kendisini "kültürel bir Yahudi" olarak nitelendirirken, yaklaşık 14 yaşındayken Yahudi sünnet törenine katıldı. Bebeğin annesi dışarıda ağlıyordu ve sünnet töreni gerçekleştirildi. O zaman Tamir bir oğlu olursa onu sünnet etmek istemeyeceğine karar verdi. Oğlunu 12 yıl önce doğurduğunda, sözünü tuttu.

Oğullarını sünnet etmemeyi seçen aileler için bir destek grubu kuran Ronit Tamir, "Bu fenomen büyüyor, hiç şüphem yok" dedi."Grubumuza 12 yıl önce başladığımız zaman 40 aileyi bulmak için çok uğraştık.Gizliydik ve onlara bunu gizli tutacağımıza söz vermeliydik". İsrail'de Ronit Tamir, çocukları sünnetsiz olan ebeveynlerin listesini tutuyordu, ama beş yıl önce sayıları gittikçe artmaya başlamıştı, saymayı bıraktı.

Kahal’ın kurucusu Ronit Tamir (46 yaşında), üç çocuk annesi ve Tel Aviv’de yazılım mühendisi. 16 ve 10 yaşlarındaki iki kız çocuğu ve 12 yaşında sünnetsiz bir oğlu var.

Kahal, oğullarının sünnet edilip edilmeyeceği konusunda kararsız olan ebeveynlere ve sünnete karşı olanlara destek veriyor. Çocuklarını sünnet etmemeyi seçen bir destek grubu olan Kahal’ın kurucusu Ronit Tamir, sünnet geleneğini terk edenlerin sayısının İsrail’de on binlerce olduğunu söyledi.

Tamir'in sünnet için söyledikleri:

"Sünnetin hiçbir faydası yoktur. Üst-deri(sünnet derisi) vücudunuzun sağlıklı bir parçası ve onu kesmek için bir neden yok. Sünnet bir eli kesmek gibidir."

2 - Ben Shalem

Dr. Avshalom Zoossmann-Diskin İsrail'de sünnetle savaşan bir organizasyon olan Ben Shalem'in kurucusudur. Yahudi doktor Avshalom Zoossmann-Diskin, neden yaygın olan bu eski Yahudi pratiği ile savaştığını anlatıyor. Diyor ki: "Erkek sünneti, reşit olmayanların bütünlüğünü ihlal ediyor, tıpkı kadın sünneti gibi."

Sünnet karşıtı hisleri 1981'de bir akrabasının sünnetine tanıklık edmesi yol açtı. "Bu olaydan sonra, bu acımasız törenlere daha fazla katılmayacağıma karar verdim." diye açıklıyor.

1998'de Dr. Avshalom Zoossmann-Diskin, İsrail Yüksek Mahkemesine cezai saldırı olduğu gerekçesiyle sünneti yasaklaması için dilekçe verdi. Sünneti sonlandırmak için acilen bir kampanyaya ihtiyaç olduğunu söyledi. "Bana neden Yahudi erkek sünneti mağduru olarak ayrımcılık yapıyorlar?" diye soruyor. "İnsan hakları, bedensel bütünlük ve acılar Afrikalı kızlardan daha az önemli midir ?!"

3 - Gonnen 

İsrail'de ikamet eden Eran Sadeh, bir erkek ve bir kız, iki çocuk babası.

İsrailli Intactivist gruplarından Gonnen Al Ha-Yeled'in (Protect the Child) kurucusu olan Eran Sadeh şöyle demiştir: "Çocukların sünnet edilmesini ortadan kaldırmak için küresel bir hareketin bir parçası olduğum için mutluyum."
Dünyada en çok Yahudi İsrail'den sonra Amerika'da yaşıyor. 41 yaşında Dana Edell, oğlunu sünnet etmemeyi seçti.

Beyond the Bris'ın kurucusu olan Amerikalı Yahudi Rebecca Wald, "Sünneti seçmeyen ABD'de giderek artan sayıda Yahudi aile var" dedi.

Amerika'da sünnet geleneğiyle savaşan organizasyonlar

4 - Çocuk Hakları İçin Hemşireler

Çocuk Hakları İçin Hemşireler, bebeklerin ve çocukların cinsel bütünlüğü haklarını korumaya adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Çocuk Hakları İçin Hemşireler adındaki örgütün kurucusu Yahudi asıllı bir hemşire olan Betty Katz Sperlich şöyle demiştir:

“ Yahudi olmayanlar tarafından anti-semist olarak adlandırıldım. Ama bir Yahudi olarak nasıl olur da sünnete karşı tavır almazdım? Yahudi bebeklere bir kötülük yapmış olurdum”

Betty Katz Sperlich'in 13 yaşında sünnetsiz bir oğlu var. 

5 - Sünnette Karşı Doktorlar Organizasyonu

Doktorlar Karşı Doktorlar kar amacı gütmeyen ve tümüyle gönüllü bir organizasyondur. Sünnette Karşı Doktorlar Organizasyonu başkan yardımcısı Dr. Mark Reiss ise 69 yaşında emekli bir Yahudi doktor. Muhafazakâr bir sinagogun aktif üyesi. İşte söyledikleri:

“Yahudi olmak için sünnet olmak zorunda değilsiniz, tıpkı Yahudi olmak için tüm diğerdini kurallara itaat etmenin zorunlu olmadığı gibi. Yahudilikte eğer anneniz Yahudi ise siz de Yahudi’siniz. Hepsi bu. Yüreğinizi ve içgüdülerinizi dinleyin. Erkek evlatlarınızın beden bütünlüğüne zarar vermeyin! Genç bir doktor olarak sayısız sünnet yaptım. Çoğu doktor ve çoğu Yahudi gibi sünneti sorgulamadım bile. Üstderinin bebek penisinin ucunu korumada ve yetişkinlikte cinsel fonksiyonda çok önemli rolü olduğunu öğrendim. Yeni doğan bebeğin acıyı yetişkinlerden çok daha fazla hissettiğine, çoğu bebeğin sünnet esnasında travmatik şoka girdiği için ağlamayı kestiğine şahit oldum.”

6 - Circumcision Research Center

Circumcision Research Center, erkek bebek sünnetinin uygulanması konusunda halkı ve profesyonelleri bilgilendirmek amacıyla kurulmuş kar amacı gütmeyen bir eğitim kuruluşudur. Yahudi Doktor Ronald Goldman Amerika'da Circumcision Research Center'ın kurucusudur. İşte söyledikleri: 

"AAP ve WHO'nun sünnet hakkındaki tutumları, kişisel, kültürel, finansal ve profesyonel çıkar çatışmalarından etkilenir. AAP, WHO ve CDC gibi gruplar, aşırı derecede önyargılı olmasından dolayı sünnete ilişkin küresel güvenilirliğini yitirmişlerdir. AAP'nin sünneti savunmak için siyasi nedenleri vardır. Taraflı "otoritelere" e dikkat edin. Sünnetin hiçbir kanıtlanmış yararı olmadığı ve aslında zararlı olduğu açıktır. Hiçbir tıp kuruluşu, sünnet için kanıtlanmış tıbbi yararlar bulmaz ve Avrupa organizasyonları sünnete karşıdırlar. Sünnet acı verici ve travmatiktir. Bazı bebekler ağlamıyor çünkü şoka giriyorlar. Anestezi, eğer kullanılıyorsa, acıyı ortadan kaldırmaz. Nadir durumlarda ölüm gibi birçok cerrahi risk vardır. Bazı doktorlar etik düşünceler nedeniyle sünnet etmeyi reddetmektedir. Araştırmalar, sünnet derisinin(üst-deri) penis başını koruduğunu, cinsel zevki artırdığını ve cinsel ilişkiyi kolaylaştırdığını gösteriyor."

http://www.kahal.org/
http://www.gonnen.org/


İsrail'in günlük gazetesi Haaretz'in haberine göre; Oscar ödüllü oyuncu Russell Crowe Twitter hesabında, “Sünnet barbarca ve aptalca. Bebekler mükemmeldir” diye yazdı.

Aktör, "kadın sünnetinin yaygın olarak barbarca kabul edildiğini, erkek sünnetinin bu kadar yaygın bir şekilde kabul görülmesini ilginç" olduğunu söyleyerek, çifte standart olduğuna inandığını belirtti.

Crowe, genital özerklik konusundaki tutumunu eleştirenlere, "Birçok Yahudi arkadaşım var, Yahudi arkadaşlarımı seviyorum. Ama bebeklerinizi kesmeyi bırakın. Bebeklerin kusursuzluğunu hep ön planda tutacağım. Ben her zaman Tanrı'ya inanacağım" dedi.

Crowe, Yahudi arkadaşlarını "elma ,bal ve komik küçük şapkalar" ile sevdiğini söyleyerek anti-Semitik olmadığını açıkladı. Ancak, onların bebekleri kesmeyi durdurmalarını istedi.

Kaynak: Haaretz Gazetesi - İsrail - 2011