Sünnet penisi inceltir, kısaltır, cinsel zevki azaltır

Sünnet davasında son karar çocukların! 

Türkiye’de belki de ilk kez çocukların sünnet edilmesi kararı, ‘mahkeme’lik oldu.

Mahkeme son kararı çocuklara bıraktı.

Oğullarının ayrıldığı eşi tarafından sünnet ettirileceğini öğrenen anne, “Çocuklar rüştünü ispat edince, kendileri bu konuda karar versin” diyerek dava açtı.

İZMİR – Türkiye’de belki de ilk kez çocukların sünnet edilmesi kararı, ‘mahkeme’lik oldu. Mahkeme son kararı çocuklara bıraktı. Oğullarının ayrıldığı eşi tarafından sünnet ettirileceğini öğrenen anne, “Çocuklar rüştünü ispat edince, kendileri bu konuda karar versin” diyerek dava açtı. Baba son duruşmada ‘uzlaşma’ sinyali verdi.

18’inden önce olmaz!

İzmirli doktor Tülin Bellisan Sayman, sekiz yıl önce eşi Yücel Doğan’dan boşandı. Mahkeme çocukların velayetini anneye verirken, babanın milli bayramlarda ve yılda bir ay boyunca çocuklarla birlikte olmasını kararlaştırdı.

Bu arada çocukların sünnet edilmesi gündeme geldi. Eski eşinin çocuklarını sünnet ettirmek istemesine karşı çıkan anne Sayman, “Penis başının üzerindeki deriyi kesmek, gözkapağını kesmekten farksızdır. Sünnet penisi inceltir, kısaltır, cinsel zevki azaltır” iddiasıyla İzmir 2. Aile Mahkemesi’ne başvurdu. Hâkim Hayri Ayhan da “Sünnet kararını çocuklar rüştünü ispat ettiklerinde versinler” diyen anne Sayman’ın tedbir talebini kabul edip, dava bitene kadar E.D. ve U.D.’nin sünnet olmaması yönünde karar verdi.

Hâkim Ayhan, ayrıca çocukların ruhsal durumlarını incelemek üzere bir psikologla bir pedagogu görevlendirdi. Hâkim Ayhan’ın yıllık izinde olması edeniyle 6. Aile Mahkemesi’nde görülen davanın dünkü ilk duruşmasında raporlarını sunan pedagogla psikolog, çocukların 18 yaşına gelince sünnete kendilerinin karar vermesi yönündeki talebini yineledi.

İkizlerin görüşü

İkizlerden U.D.’yse sünnete bakışını şöyle anlattı: “Sünnet bana göre yaralamadır. Vücudundan gerekli bir deri parçası alınıyor, acı veriyor. Deri parçasının görevi mikroplardan korumak. Amerika’da bir doktor çocuğun penisini tam kesmiş ve yüksek tazminat ödemiş. Bu olay beni çok etkiledi. Sünnet olan arkadaşlarım ‘Erkek değilsin’ diye alay ediyor, halbuki alakası yok. Alay etseler de sağlığım daha önemli.” E.D. de ikizi gibi sünnete 18 yaşına geldiğinde karar vereceğini belirtti. Babanın avukatı Nurdan Sakızlı, müvekilinin son kararı çocukların vermesi için anlaştığını, mahkemenin kararına saygılı olduklarını söyledi. Hakim son kararı çocukların vereceğini belirtip duruşmayı kasım ayına erteledi.

19/09/2006

Kaynak : http://www.radikal.com.tr/turkiye/sunnet-davasinda-son-karar-cocuklarin-792133/

Sünnet kararı 18’inden sonra

Doktor Tülin Bellisan Sayman’ın, boşandığı eşinin 11 yaşındaki ikizleri sünnet ettirmesini önlemek için açtığı dava, anlaşmayla sonuçlandı. Kararı, çocuklar 18 yaşına gelince verecek.

İZMİR - Doktor Tülin Bellisan Sayman'ın boşandığı eşinin 11 yaşındaki ikiz çocukları E. ve U.'yu sünnet ettirmesini önlemek için açtığı dava sonuçlandı. Baba Yücel Doğan çocuklarının psikolojisi bozulmasın diye davadan vazgeçtiğini, kararı çocukların vermesi konusunda anlaştıklarını söyledi.

Sayman eşi Doğan'dan sekiz yıl önce boşandı. Mahkeme çocukların velayetlerini anneye verdi. Sayman, bu yıl Doğan'ın çocuklarını sünnet ettirmek için hazırlık yaptığını öğrenince İzmir 2. Aile Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme, doktor annenin, "Sünnet penisi inceltir, kısaltır, cinsel zevki azaltır. Sünnet kararını çocuklar rüştünü ispat ettiklerinde versinler" talebi üzerine dava bitene kadar çocukların sünnet olmaması yönünde karar verdi. Davanın dünkü duruşmasında ikizlerden U. D., "Babam sünnet olmamı annem ise olmamamı istiyor. Vücudundan gerekli bir deri parçası alınıyor, acı veriyor. 18 yaşında karar vereceğim" dedi. E.D.'de ikizi gibi 18 yaşında karar vereceğini belirtti.

Baba Yücel Doğan'ın avukatı Nurdan Sakızlı, "Müvekkilim müşterek çocukların makul yaşta sünnet olmalarından yanadır. Bununla birlikte davanın sürmesi halinde çocuklarının psikolojileri bozulacaktır. Bu düşünceyle biz davacı tarafın davasını kabul ettik. Davacı tarafın talebi gibi, çocuklar 18 yaşına geldikleri zaman karar vermesi yönünde hemfikiriz" dedi. Davacı taraf da mahkemenin vereceği karara saygılı olduklarını söyledi. Hâkim Hayri Ayhan da tarafların istediği gibi, son kararı çocukların vermesi gerektiğini belirtip davayı bitirdi.

08/11/2006

Kaynak : http://www.radikal.com.tr/turkiye/sunnet-karari-18inden-sonra-796893/