İzlanda'da sünnet yasaklanıyor

İzlanda’da 2005'te kız çocuk sünneti yasaklanmıştı. Oğlan çocukların sünnet edilmelerinin yasaklanması parlamentonun gündeminde. Yasa 18 yaşından küçük oğlan çocukları sünnet ettirenlerin 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını öngörüyor.


İzlandalı Parlamenter Silja Dögg Gunnarsdóttir'in sünnet için söyledikleri :

"Bütün çocuklar için aynı kanuna sahip olmalıyız. Eğer kanunlar kız çocukları için sünneti yasaklıyorsa, o zaman oğlan çocukları için de yasaklanmalı. Biz inanç özgürlüğüden değil, çocuk haklarından bahsediyoruz. Yetişkin herkes istediğine inanmakta özgür, ancak çocuk hakları inanç özgürlüğünden daha önemlidir."

İzlanda’da 500 doktor ve 1.000'den fazla hemşire, oğlan çocuk sünnetini yasaklayan kanunu destekliyor


İzlandalı hemşire Íris Björg Þorvaldsdóttir fotoğrafta 2012'de kızlarıyla birlikte. Oğlu 2013'te doğdu. Íris Björg Þorvaldsdóttir'in sünnet için söyledikleri:

“2 büyük kızım var ve bir küçük oğlum. Oğlum benim buna dahil olmama sebep oldu. Çünkü oğlum olduğu zaman bunu insanların kendi küçük oğullarına yapabileceğini düşünmeye başladım.”

Sünnete karşı olan Intact Iceland adlı örgütü kuran İzlandalı hemşire Íris Björg Þorvaldsdóttir, “Hemşirelikten mezun olduğumdan beri çocuklarla çalışıyorum.” diyor.
Intact Iceland - tryggjum réttindi allra ungra barna