İzlanda'da sünnet yasaklanıyor

Çocukları korumak için İzlanda sünneti yasaklıyor. 2005'te kız çocuk sünneti yasaklanmıştı. 2018'de erkek çocuk sünneti yasaklanıyor. Tasarıyı 8 Şubat'ta görüşmeye başlayan İzlanda meclisinin 7 Haziran'da başlayacak yaz tatilinden önce kararını vermesi bekleniyor.


İzlandalı Parlamenter Silja Dögg Gunnarsdóttir'in sünnet için söyledikleri :
"Eğer kanunlar kız çocukları için sünneti yasaklıyorsa, o zaman erkek çocukları için de yasaklanmalı. Biz inanç özgürlüğüden değil, çocuk haklarından bahsediyoruz. Yetişkin herkes istediğine inanmakta özgür, ancak çocuk hakları inanç özgürlüğünden daha önemlidir."

İzlanda’da 500 doktor ve 1.000'den fazla hemşire, erkek çocuk sünnetini yasaklayan kanunu destekliyor


Danimarka'da yaşayan İzlandalı hemşire Íris Björg Þorvaldsdóttir, fotoğrafta 2012'de kızlarıyla birlikte. Oğlu 2013'te doğdu. Íris Björg Þorvaldsdóttir'in sünnet için söyledikleri:

“2 büyük kızım var ve bir küçük oğlum. Oğlum benim buna dahil olmama sebep oldu. Çünkü oğlum olduğu zaman bunu insanların kendi küçük oğullarına yapabileceğini düşünmeye başladım.”

Sünnete karşı olan Intact Iceland adlı örgütü kuran İzlandalı hemşire Íris Björg Þorvaldsdóttir, “Sorun, İzlandalıların bu tür tehditlerin önüne geçip geçmeyeceği” dedi.
Intact Iceland - tryggjum réttindi allra ungra barna