Organizasyonlar

Doctors Opposing Circumcision


Amerikalı çocuk hakları savunucusu George C. Denniston, Doctors Opposing Circumcision (Sünnete Karşı Doktorlar) kurucusu ve başkanıdır. Princeton Üniversitesi, Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu mezunudur. Washington Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'dan emekli profesördür. İşte söyledikleri:

"Bazen doktorlar para kazanmak için ailelere sünneti tavsiye ediyorlar. Sünnet bir insanın penisindeki sağlıklı derinin yarısının başka bir insan tarafından kesilmesidir. Bunun bir çocuğa yapılması vahşettir. Vahşi ve zalimce bir eylemdir. Neden bu kadar sert ifadeler kullanıyorum? Çünkü sünnet kalıcı hasar verir. Kimsenin bu gereksiz prosedürü rızası olmayan birine yapmaya hakkı yoktur. Sünneti uygulayan kişiler sünnet sonucu bazen problemler çıkabileceğini söylüyorlar. Gerçek ise, her sünnet vakası soruna yol açar."

Circumcision Research Center


Circumcision Research Center, erkek bebek sünnetinin uygulanması konusunda halkı ve profesyonelleri bilgilendirmek amacıyla kurulmuş kar amacı gütmeyen bir eğitim kuruluşudur. Yahudi Doktor Ronald Goldman Amerika'da Circumcision Research Center'ın kurucusudur. İşte söyledikleri:

"AAP ve WHO'nun sünnet hakkındaki tutumları, kişisel, kültürel, finansal ve profesyonel çıkar çatışmalarından etkilenir. AAP, WHO ve CDC gibi gruplar, aşırı derecede önyargılı olmasından dolayı sünnete ilişkin küresel güvenilirliğini yitirmişlerdir. AAP'nin sünneti savunmak için siyasi nedenleri vardır. Taraflı "otoritelere" dikkat edin. Sünnetin hiçbir kanıtlanmış yararı olmadığı ve aslında zararlı olduğu açıktır. Hiçbir tıp kuruluşu, sünnet için kanıtlanmış tıbbi yararlar bulmaz ve Avrupa organizasyonları sünnete karşıdırlar. Sünnet acı verici ve travmatiktir. Bazı bebekler ağlamıyor çünkü şoka giriyorlar. Anestezi, eğer kullanılıyorsa, acıyı ortadan kaldırmaz. Nadir durumlarda ölüm gibi birçok cerrahi risk vardır. Bazı doktorlar etik düşünceler nedeniyle sünnet etmeyi reddetmektedir. Araştırmalar, sünnet derisinin(üst-deri) penis başını koruduğunu, cinsel zevki artırdığını ve cinsel ilişkiyi kolaylaştırdığını gösteriyor."

Intact Iceland


İzlandalı hemşire Íris Björg Þorvaldsdóttir, fotoğrafta 2012'de kızlarıyla birlikte. Oğlu 2013'te doğdu. Íris Björg Þorvaldsdóttir'in sünnet için söyledikleri: “2 büyük kızım var ve bir küçük oğlum. Oğlum benim buna dahil olmama sebep oldu. Çünkü oğlum olduğu zaman bunu insanların kendi küçük oğullarına yapabileceğini düşünmeye başladım.”

Sünnete karşı Intact Iceland'ı kuran İzlandalı hemşire Íris Björg Þorvaldsdóttir, “Hemşirelikten mezun olduğumdan beri çocuklarla çalışıyorum.” diyor.

Intact Denmark


Danimarkalı Lena Nyhus, Intact Denmark'ın kurucusu ve başkanıdır. Başkan Lena Nyhus, neden böyle bir örgüt kurmaya karar verdiklerini açıklıyor: "Sağlıklı çocuklar kesilmemeli. Hem oğlanların hem de kızların sünnet ritüelinden 18 yaşına kadar korunmasını istiyoruz."

Kahal ( קה"ל )


Kendisini "kültürel bir Yahudi" olarak nitelendiren Ronit Tamir, yaklaşık 14 yaşındayken Yahudi sünnet törenine katıldı. Bebeğin annesi dışarıda ağlıyordu ve sünnet töreni gerçekleştirildi. O zaman Tamir bir oğlu olursa onu sünnet etmek istemeyeceğine karar verdi. Oğlunu 12 yıl önce doğurduğunda, sözünü tuttu.

Oğullarını sünnet etmemeyi seçen aileler için bir destek grubu kuran Ronit Tamir, "Bu fenomen büyüyor, hiç şüphem yok" diyor."Grubumuza 12 yıl önce başladığımız zaman 40 aileyi bulmak için çok uğraştık.Gizliydik ve onlara bunu gizli tutacağımıza söz vermeliydik". İsrail'de Ronit Tamir, çocukları sünnetsiz olan ebeveynlerin listesini tutuyordu, ama beş yıl önce sayıları gittikçe artmaya başlamıştı, saymayı bıraktı.

Kahal’ın kurucusu Ronit Tamir (46 yaşında), üç çocuk annesi ve Tel Aviv’de yazılım mühendisi. 16 ve 10 yaşlarındaki iki kız çocuğu ve 12 yaşında sünnetsiz bir oğlu var.

Kahal, oğullarının sünnet edilip edilmeyeceği konusunda kararsız olan ebeveynlere ve sünnete karşı olanlara destek veriyor. Çocuklarını sünnet etmemeyi seçen bir destek grubu olan Kahal’ın kurucusu Ronit Tamir, sünnet geleneğini terk edenlerin sayısının İsrail’de on binlerce olduğunu söylüyor.

Tamir'in sünnet için söyledikleri: "Sünnetin hiçbir faydası yoktur. Sünnet derisi vücudunuzun sağlıklı bir parçası ve onu kesmek için bir neden yok. Sünnet bir eli kesmek gibidir."


Kahal, 2012 İsrail Tel Aviv Bebek Fuarı'nda sünnetin sağlığa zararları konusunda insanları bilgilendiriken.

Ben Shalem ( בן שלם )

Dr. Avshalom Zoossmann-Diskin İsrail'de sünnetle savaşan bir organizasyon olan Ben Shalem'in kurucusudur. Yahudi doktor Avshalom Zoossmann-Diskin, neden yaygın olan bu eski Yahudi pratiği ile savaştığını anlatıyor. Diyor ki: "Erkek sünneti, reşit olmayanların bütünlüğünü ihlal ediyor, tıpkı kadın sünneti gibi."

Sünnet karşıtı hisleri 1981'de bir akrabasının sünnetine tanıklık edmesi yol açtı. "Bu olaydan sonra, bu acımasız törenlere daha fazla katılmayacağıma karar verdim." diye açıklıyor.

1998'de Dr. Avshalom Zoossmann-Diskin, İsrail Yüksek Mahkemesine cezai saldırı olduğu gerekçesiyle sünneti yasaklaması için dilekçe verdi. Sünneti sonlandırmak için acilen bir kampanyaya ihtiyaç olduğunu söyledi. "Bana neden Yahudi erkek sünneti mağduru olarak ayrımcılık yapıyorlar?" diye soruyor. "İnsan hakları, bedensel bütünlük ve acılar Afrikalı kızlardan daha az önemli midir ?!"

Nurses for the Rights of the Child

Çocuk Hakları İçin Hemşireler, bebeklerin ve çocukların cinsel bütünlüğü haklarını korumaya adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Çocuk Hakları İçin Hemşireler adındaki örgütün kurucusu Yahudi asıllı bir hemşire olan Betty Katz Sperlich şöyle demiştir:

“ Yahudi olmayanlar tarafından anti-semist olarak adlandırıldım. Ama bir Yahudi olarak nasıl olur da sünnete karşı tavır almazdım? Yahudi bebeklere bir kötülük yapmış olurdum”

Betty Katz Sperlich'in 13 yaşında sünnetsiz bir oğlu var.

Gonnen Al Ha-Yeled (Protect the Child) ( גונן על הילד)


Eran Sadeh oğlunu sünnet ettirmeyen İsrail'de bir baba. Diyor ki: "Oğlumu bıçaktan üç şey kurtardı: İnternette sünnete karşı bilgi. Ebeveynlerin ve aktivistlerin destek sundukları ve deneyimlerini paylaştığı bir çevrimiçi forum. Üçüncü şey Ronit Tamir idi. Ronit'le tanışana kadar, sünnet yapmama fikri sanaldı, çünkü internette bulduğum bilgi ve insanlar sınırlıydı. Ronit ile şahsen tanışmak benim için büyük bir adımdı ve kararımı vermeme yardımcı oldu."

Gonnen Al Ha-Yeled (Protect the Child) web sitesini açan Eran Sadeh, "Çocukların sünnet edilmesini ortadan kaldırmak için küresel bir hareketin bir parçası olduğum için mutluyum." diyor.

Your Whole Baby


Paula Wormington hamile bir anneyi sünnetin sağlığa zararları hakkında bilgilendirirken.


Your Whole Baby'in bir billboardu.

Circumcision (Sünnet) :
Unnecessary (Gereksiz)
Harmful (Zararlı)
Genital Mutilation (Genital Sakatlama)