Organizasyonlar

Doctors Opposing CircumcisionGeorge C. Denniston, Doctors Opposing Circumcision (Sünnete Karşı Doktorlar) kurucusu ve başkanıdır. Princeton Üniversitesi, Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu mezunudur. Washington Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'dan emekli profesördür.

Circumcision Research Center


Circumcision Research Center, erkek bebek sünnetinin uygulanması konusunda halkı ve profesyonelleri bilgilendirmek amacıyla kurulmuş kar amacı gütmeyen bir eğitim kuruluşudur. Yahudi Doktor Ronald Goldman Amerika'da Circumcision Research Center'ın kurucusudur. İşte söyledikleri:

"AAP ve WHO'nun sünnet hakkındaki tutumları, kişisel, kültürel, finansal ve profesyonel çıkar çatışmalarından etkilenir. AAP, WHO ve CDC gibi gruplar, aşırı derecede önyargılı olmasından dolayı sünnete ilişkin küresel güvenilirliğini yitirmişlerdir. AAP'nin sünneti savunmak için siyasi nedenleri vardır. Taraflı "otoritelere" dikkat edin. Sünnetin hiçbir kanıtlanmış yararı olmadığı ve aslında zararlı olduğu açıktır. Hiçbir tıp kuruluşu, sünnet için kanıtlanmış tıbbi yararlar bulmaz ve Avrupa organizasyonları sünnete karşıdırlar. Sünnet acı verici ve travmatiktir. Bazı bebekler ağlamıyor çünkü şoka giriyorlar. Anestezi, eğer kullanılıyorsa, acıyı ortadan kaldırmaz. Nadir durumlarda ölüm gibi birçok cerrahi risk vardır. Bazı doktorlar etik düşünceler nedeniyle sünnet etmeyi reddetmektedir. Araştırmalar, sünnet derisinin(üst-deri) penis başını koruduğunu, cinsel zevki artırdığını ve cinsel ilişkiyi kolaylaştırdığını gösteriyor."

Intact Iceland


Danimarka'da yaşayan İzlandalı hemşire Íris Björg Þorvaldsdóttir, fotoğrafta 2012'de kızlarıyla birlikte. Oğlu 2013'te doğdu. Íris Björg Þorvaldsdóttir'in sünnet için söyledikleri:

“2 büyük kızım var ve bir küçük oğlum. Oğlum benim buna dahil olmama sebep oldu. Çünkü oğlum olduğu zaman bunu insanların kendi küçük oğullarına yapabileceğini düşünmeye başladım.”

Sünnete karşı olan Intact Iceland adlı örgütü kuran İzlandalı hemşire Íris Björg Þorvaldsdóttir, “Sorun, İzlandalıların bu tür tehditlerin önüne geçip geçmeyeceği” diyor.

Intact DenmarkDanimarkalı Lena Nyhus, Intact Denmark'ın kurucusu ve başkanıdır. Başkan Lena Nyhus, neden böyle bir örgüt kurmaya karar verdiklerini açıklıyor:

"Sağlıklı çocuklar kesilmemeli. Hem oğlanların hem de kızların sünnet ritüelinden 18 yaşına kadar korunmasını istiyoruz."

Kahal


Dindar bir Yahudi geçmişi olan, kendisini "kültürel bir Yahudi" olarak nitelendiren Ronit Tamir, yaklaşık 14 yaşındayken Yahudi sünnet törenine katıldı. Bebeğin annesi dışarıda ağlıyordu ve sünnet töreni gerçekleştirildi. O zaman Tamir bir oğlu olursa onu sünnet etmek istemeyeceğine karar verdi. Oğlunu 12 yıl önce doğurduğunda, sözünü tuttu.

Oğullarını sünnet etmemeyi seçen aileler için bir destek grubu kuran Ronit Tamir, "Bu fenomen büyüyor, hiç şüphem yok" diyor."Grubumuza 12 yıl önce başladığımız zaman 40 aileyi bulmak için çok uğraştık.Gizliydik ve onlara bunu gizli tutacağımıza söz vermeliydik". İsrail'de Ronit Tamir, çocukları sünnetsiz olan ebeveynlerin listesini tutuyordu, ama beş yıl önce sayıları gittikçe artmaya başlamıştı, saymayı bıraktı.

Kahal’ın kurucusu Ronit Tamir (46 yaşında), üç çocuk annesi ve Tel Aviv’de yazılım mühendisi. 16 ve 10 yaşlarındaki iki kız çocuğu ve 12 yaşında sünnetsiz bir oğlu var.

Kahal, oğullarının sünnet edilip edilmeyeceği konusunda kararsız olan ebeveynlere ve sünnete karşı olanlara destek veriyor. Çocuklarını sünnet etmemeyi seçen bir destek grubu olan Kahal’ın kurucusu Ronit Tamir, sünnet geleneğini terk edenlerin sayısının İsrail’de on binlerce olduğunu söylüyor.

Tamir'in sünnet için söyledikleri:

"Sünnetin hiçbir faydası yoktur. Sünnet derisi vücudunuzun sağlıklı bir parçası ve onu kesmek için bir neden yok. Sünnet bir eli kesmek gibidir."


Kahal, 2012 İsrail Tel Aviv Bebek Fuarı'nda sünnetin sağlığa zararları konusunda insanları bilgilendiriken.

Ben Shalem

Dr. Avshalom Zoossmann-Diskin İsrail'de sünnetle savaşan bir organizasyon olan Ben Shalem'in kurucusudur. Yahudi doktor Avshalom Zoossmann-Diskin, neden yaygın olan bu eski Yahudi pratiği ile savaştığını anlatıyor. Diyor ki: "Erkek sünneti, reşit olmayanların bütünlüğünü ihlal ediyor, tıpkı kadın sünneti gibi."

Sünnet karşıtı hisleri 1981'de bir akrabasının sünnetine tanıklık edmesi yol açtı. "Bu olaydan sonra, bu acımasız törenlere daha fazla katılmayacağıma karar verdim." diye açıklıyor.

1998'de Dr. Avshalom Zoossmann-Diskin, İsrail Yüksek Mahkemesine cezai saldırı olduğu gerekçesiyle sünneti yasaklaması için dilekçe verdi. Sünneti sonlandırmak için acilen bir kampanyaya ihtiyaç olduğunu söyledi. "Bana neden Yahudi erkek sünneti mağduru olarak ayrımcılık yapıyorlar?" diye soruyor. "İnsan hakları, bedensel bütünlük ve acılar Afrikalı kızlardan daha az önemli midir ?!"

Organizasyonun hedefleri şunlardır:

1. İsrail halkını sünnetin zararları hakkında bilgilendirmek.
2. Çocuklarının sünnet edilmesini istemeyen ebeveynlere yasal yardım sağlamak.
3. İsrail'de sünnetin yasaklanması

Intact America ve NOCIRC


Fotoğrafta solda Intact America'nın kurucusu Georganne Chapin ve sağda National Organization of Circumcision Information Resource Centers (NOCIRC)'nin kurucusu Amerikalı hemşire Marilyn Fayre Milos (22 Mart 1940 doğumlu).

Amerikalı hemşire Marilyn Milos RN liderliğindeki NOCIRC (1985) kuruluşunu ilan etti. Milos, sünneti asrın en korkunç tıp skandalı olarak tanımlıyor.


2004 yılında Amerika'da NOCIRC'in billboardu.

Babies are born perfect.
Bebekler mükemmel doğar.

Today's parents say NO to circumcision.
Bugünün ebeveynleri sünnet olmaya HAYIR diyor.

Nurses for the Rights of the Child

Çocuk Hakları İçin Hemşireler, bebeklerin ve çocukların cinsel bütünlüğü haklarını korumaya adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Çocuk Hakları İçin Hemşireler adındaki örgütün kurucusu Yahudi asıllı bir hemşire olan Betty Katz Sperlich şöyle demiştir:

“ Yahudi olmayanlar tarafından anti-semist olarak adlandırıldım. Ama bir Yahudi olarak nasıl olur da sünnete karşı tavır almazdım? Yahudi bebeklere bir kötülük yapmış olurdum”

Betty Katz Sperlich'in 13 yaşında sünnetsiz bir oğlu var. 

Gonnen Al Ha-Yeled


İsrailli Intactivist gruplarından Gonnen Al Ha-Yeled'in (Protect the Child) kurucusu olan Eran Sadeh şöyle demiştir:

"Çocukların sünnet edilmesini ortadan kaldırmak için küresel bir hareketin bir parçası olduğum için mutluyum."

Your Whole Baby


Paula Wormington hamile bir anneyi sünnetin sağlığa zararları hakkında bilgilendirirken.


Your Whole Baby sünnet geleneğiyle savaşan bir organizasyondur.

2018 yılında Amerika'da Your Whole Baby'in bir billboardu.

Circumcision (Sünnet) :
Unnecessary (Gereksiz)
Harmful (Zararlı)
Genital Mutilation (Genital Sakatlama)

Intact babies are happy babies.
Sağlam (sünnetsiz) bebekler mutlu bebeklerdir.

Learn about generation intact.
Sağlam (sünnetsiz) nesil hakkında bilgi edinin.

Boys are born perfect too.
Oğlanlar da mükemmel doğarlar.https://www.doctorsopposingcircumcision.org/
https://circumcision.org/
http://www.intactamerica.org/
http://nocirc.org/
http://www.kahal.org/
http://www.gonnen.org/
http://childrightsnurses.org/
https://www.yourwholebaby.org/
https://intactdenmark.dk/
https://www.facebook.com/intacticeland/
https://www.facebook.com/amutat.ben.shalem/