Genital Frenulumlar

1 - Frenulum of clitoris
2 - Frenulum of labia minora
3 - Frenulum of prepuce of penisErkeklerde Frenulum

Erkeklere Frenulum penis başının hemen altında ve sünnet derisinde yer alır.


Frenulum sünnet derisinin penisi korumasına yardımcı olur. Geri çekilen sünnet derisinin tekrar normal yeri olan penis başının üzerine gelmesini sağlar. Frenulum, penisi koruyan sünnet derisini glansın üzerinde olduğu yerde tutar ve hareket kabiliyeti verir. Sünnetli erkeklerin frenulumu yoktur.Peniste [Meissner cisimcikleri ] sadece sünnet derisinde ve frenulumda bulunur. Bu tür reseptörler (sünnet derisi yoluyla) vajinanın içini hissederler. Sünnetli erkekler bu çok hassas penis duyusunu kaybetmişlerdir.

Frenulum, penisten gelen ve sünnet derinin iç yüzeyine eklenen özellikle hassas olan ince bir zardır.

Sünnet derisindeki mukoza ve frenulum gibi belirli bölgeler; özellikle hassas dokulardan oluşmuştur ve cinsel zevke katkıda bulunurlar. Buradaki özelleşmiş sinir uçları, cinsel zevki ve kontrolü arttırır.

Kadınlarda Frenulum

Kadınlarda iki frenulum vardır. Klitorisin frenulumu (Frenulum Clitoridis) ve labianın frenulumu (Frenulum labiorum pudendi/Frenulum of labia minora/Fourchette)


Klitorisin frenulumu klitoris başının hemen altında yer alır. Labianın frenulumu vajinanın hemen altında yer alır


Sünnet derisi erkeklerde penis başı ve idrar deliğini korur, kadınlarda ise sünnet derisi klitoris başını korur. Labia minora vajina girişi ve idrar deliğini korur.