Erkeklerin Sahip Olduğu Tüm Uzuvlar Kadınlarda da Var

M.S. 130-200  yılları arasında yaşayan Romalı doktor Gallen: "Erkeklerin sahip olduğu tüm uzuvlar kadınlarda da var; aralarında tek fark, kadınların uzuvları içerideyken, erkeklerinki dışardadır." ifadeleriyle klitorisi açıkladı.
Klitoris

Son derece hassas damar ve sinir ağlarıyla örülmüş yapısında yaklaşık 8.000 sinir ucu barındırıyor ve bu yoğunluk penistekinin iki katı. Klitoris yalnızca kadınların değil, insan vücudunun en hassas organı çünkü vücudumuzun başka hiçbir bölgesinde bu derece yoğun sinir ucu yok. Ne parmak uçlarımız, ne dilimiz ne de dudaklarımız onunla yarışabilir.

Klitoris memeli dişilerde bulunur

Evet, yanlış okumadınız. Balinalardan yarasalara tüm dişi memelilerde klitoris vardır. Pek çok diğer memeli de cinsel hazzı bizler gibi deneyimler.

Klitoris penis gibi şişer

Tam uyarılmış bir klitoris normal halinin iki katı kadar şişer. Cinsel uyarım sırasında klitorisin de penis gibi büyüme-küçülme yeteneği var. Tıpkı penis gibi kanla dolması sonucu sertleşiyor. Hem tepecik hem de vajina dudakları arasında uzanan kollar genişleyerek büyüyor.Bir bütün olarak klitoris, hem ağırlık hem de uzunluk olarak penis kadar

Erkekte penis ne ise, kadında da klitoris aynı. Klitoris büyüklüğü kadından kadına çok önemli değişiklikler gösterebilir. Klitoris’in 0,5-1 santimlik dışarı çıkıntı yapan başına bakıp “küçük tepecik” denmiş olsa da, organın iki yana uzanan ters “Y” biçimli dokuları yaklaşık 20 santime varıyor.

Avusturalyalı ürolog Helen O’Connell, klitoral anatomiyle ilgili çalışmayı 1998’de yayınladı. Klitorisin tam bir haritasını çıkaran O’Connell, bu organda penisten iki ya da üç kat daha fazla sinir olduğunu ortaya koydu.


Sünnet Derisi

Sağlıklı her erkek ve kadının sünnet derisi var. Sünnet derisi kadınlarda klitorisi korur, erkeklerde ise penisi. Sünnet derisi, insan cinsel anatomisinin önemli bir parçası olarak işlev görür. Göz kapakları gözleri nasıl korursa, sünnet deriside cinsel organı korur.