Mısır ve Ortadoğu Ülkelerinde Sünnet

Halk sağlığı konusunda uzmanlaşmış Mısırlı doktor Seham Abdel Salam, hem kadın sünnetini hem de erkek sünnetini tıbbi olarak gereksiz ve çocuklar için bir ağrı ve travma kaynağı olarak görüyor. Abdel Salam, “Ameliyat sadece gerekli olduğunda yapılmalı” diyor.

ختان الذكور جريمة وافتراء على الإسلام

“Erkek sünneti insanlığa ve İslam'a karşı bir suçtur” kitabının yazarı Nidal el-Ghatis, aynı adı taşıyan bir Facebook grubunun da yöneticisi. Mısır'da sünnet oranı % 94. Ghatis'e göre sünnet ülke ve ötesinde yaygın bir uygulama olarak görülse de, daha fazla insan bu geleneği sorguluyor.

“Grubumuzda, insanların sünnetin olumsuz yönlerini düşünmelerini sağlamak için Mısır ve Ortadoğu ülkeleri dahil olmak üzere farklı ülkelerden uzman doktorlar tarafından birçok makale ve gönderi sunuyoruz. Çabalarımız yıllardır kartopu yapıyor ve birçok kişi bize katıldı.” diyor Ghatis.الحركة المصرية لمناهضة ختان الذكور

Erkek Sünnetine Karşı Mısır Hareketi kurucusu Saeed Abdel Moty Hussein, sünnet karşıtı hareketlerin daha uzun bir yolu olduğunu söylüyor.

Hussein “Hala sosyal medyada mücadele ediyoruz, çünkü yerel medya aracılığıyla mücadele etmekten çok daha kolay.” diyor.